top of page
Academia.jpg
על המחקר

שקרי האקדמיה - על המחקר

 

התפתחות האקדמיה, מהזמן העתיק ועד ימינו, היא סיפור אבולוציוני מרתק, חובק יבשות, מדינות ותרבויות. זהו מרוץ שליחים של הרוח האנושית, שהוביל את בני האדם להישגים כבירים. אבל להצלחה אין חסינות ומה שעבד בעבר לא בהכרח יעבוד בעתיד - בעיקר כאשר צומח התחליף.
 

אנשים מסוגלים להבין ולעכל שינויים קטנים בחייהם, אבל קשה להם לקבל את הרעיון שגם הסדרים בסיסיים ומושרשים, שהיו עבורם חלק מהמובן מאליו, ייעלמו יום אחד. האוניברסיטאות הן סוג של מובן מאליו עבור רובנו. 

 

מעטים מסוגלים לדמיין בימינו עולם ללא מוסדות להשכלה גבוהה, אבל כדאי להזכיר שבעבר הרחוק איש לא דמיין חיילים ללא חרבות, איכרים ללא סוסים, או דואר בלי נייר. 
 

אנו חיים בתקופה של עלייה מהירה בשיעור בעלי התארים האקדמיים, של שיפור עקבי ברמת החיים ובתוחלת החיים ושל מפץ של יזמויות והמצאות. עושה רושם שהמדע מצליח מאי פעם וההשכלה הגבוהה פורחת. אבל התמונה הזאת מתעתעת. האקדמיה העולמית נמצאת במשבר העמוק בתולדותיה. זהו משבר כלכלי, אינטלקטואלי, ארגוני, ערכי וחינוכי, והוא אינו תקלה או בעיה זמנית. המודל האוניברסיטאי המסורתי, ששורשיו נטועים בימי הביניים, נמצא בתהליכי שחיקה מתקדמים ומגלה אותות מצוקה משום שהוא כפוף, כמו מודלים מסורתיים אחרים בתקופתנו, לשינויים מבניים. אנו בעיצומה של תקופת מעבר, שבה הישן כבר לא מתאים והחלופה מתחילה להיבנות, מתוך דינמיקה חיכוכית.
 

למרות שמשבר המוסדות להשכלה גבוהה עומד בשנים האחרונות במוקד השיח בקהילה האקדמית וכבר הניב אינספור מאמרים, דו"חות וספרים שעסקו בסוגיה, ממדיו האמיתיים והשלכותיו הדרמטיות נסתרים מעיני רוב הציבור ולמען האמת גם מעיניהם של רוב המדענים והמרצים בעולם. האקדמיה נמצאת עדיין בהכחשה, מרמה את עצמה ואת הציבור, ולכן מתקשה להבין את המצב לאשורו ולהגיע להחלטות מושכלות ואמיצות.
 

מטרתו של ספר זה היא להרכיב תמונת פאזל פנורמית של מצבם של המוסדות להשכלה גבוהה ברחבי העולם. אין זה רק מסמך ביקורתי נוקב, שנועד לפקוח עיניים בעידן של בין השמשות, אלא גם תחזית אופטימית ובמידה מסוימת המלצה למודל רענן של מחקר והשכלה, המתאים למאה ה-21. 
 

המין האנושי הולך ומתקרב לנקודת מפנה היסטורית, שבה הבועה האקדמית הסגורה תיפתח לחלוטין, המוסדות להשכלה גבוהה יאבדו את המונופול, וגם הקריירה המדעית תעבור שינויים מרחיקי לכת.

תקציר

שקרי האקדמיה - תקציר

 

הספר הוא צילום רנטגן של מגדל השן האקדמי. הוא חושף את השיטה המצליחה, שהתקלקלה עם השנים, ואת תרבות השקר, ההכחשה והקיבעון שהשתלטה על המוסדות להשכלה גבוהה בעולם. את אינפלציית הפרסומים המדעיים, שמביאה לירידה מדאיגה באיכות, ברלוונטיות ובאמינות המדע; את הניוון וחוסר העדכניות של מערכת השיפוט והבקרה של המחקר האמפירי; את הסבתם של חברי הסגל באקדמיה לפועלים צייתנים ושחוקים בקו ייצור מיושן; את בזבוז התקציבים והמשאבים הבלתי נסבל; את אובססיית הדירוגים, שגוררת ממשלות ומוסדות למערבולת של הונאה עצמית; את המונופול הציני והחמדנות החזירית של תאגידי המו"לות המדעית; את חוסר המקצועיות של ניהול המוסדות; את הניצול והולכת השולל של "המרצים מן החוץ" ותלמידי המחקר; את הכירסום באטרקטיביות של הקריירה האקדמית; את הפיכתם של המדעים ההומניים לג'ברשת של תקינות פוליטית; את הוזלת ערכו של התואר האקדמי; את הדבקות העיקשת בשיטות הוראה שאבד עליהן הכלח ופספוס מהפכת האינטרנט; את הנתק בין תוכניות הלימודים לצורכי החברה ושוק העבודה; ואת תכסיסי השיווק והמיתוג שבעזרתם מפתים את הצעירים להירשם למוסדות ולקורסים שפג תוקפם.

 

אבל הספר הזה אינו רק תמונת מצב מדכדכת של אליטה אינטלקטואלית שמרנית, שעוצמת עיניים מול רוחות הזמן ובוגדת בשליחותה החברתית. לצד הביקורת הנוקבת מציעים תמר ועוז אלמוג חישוב מסלול מחדש ומעבר למודל רענן של מחקר והשכלה, שמותאם למאה ה-21.

תוכן עניינים

שקרי האקדמיה - תוכן עניינים

 1. מבוא

 2. הישרדות בכל מחיר - המשבר הכלכלי

 3. כמה שיותר (מאמרים) יותר טוב - משבר הפרסום

 4. שוד המדע – משבר הנגישות

 5. שיפוט עמיתים מיושן - משבר בקרת האיכות

 6. אובססיית המדידה - משבר הדירוגים

 7. לא תואר ולא הדר - משבר ההשכלה הגבוהה

 8. חולפים עם הרוח - משבר המדעים ההומניים

 9. גן העדן האובד - משבר הקריירה האקדמית

 10. סוף עידן האקדמיה - סיכום ביניים ותחזית

שקרי האקדמיה - סיקור בתקשורת

מעריב

עיתון בשבע

כאן "סוכן תרבות" (קובי מידן, 22.5.20)

כאן ב' (אמילי והפרופסור - אמילי עמרוסי והפרופסור יובל אלבשן)

103FM (אראל סג"ל)

כאן תרבות (גואל פינטו: 5.4.20; 19.5.20)

ערוץ 20

רציו - מחקר מדע אמונה

גלובס (זוג החוקרים נגד האקדמיה; וידאו; סולידריות תחת הקורונה)

מקור ראשון (הרב חיים נבוןמוסף חינוך)

חדשות 13 (מהדורת השבת)

כלבו - חיפה והקריות

כלכליסט

הפקולטה למדעי הרוח, אוניברסיטת חיפה

הפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה

רמה - רשת מדעי הרוח והחברה

הבלוג של חגי הופר - ביקורות ספרים ומאמרים

דף הפייסבוק של חיים נבון 1, 2
דף הפייסבוק של ישעיה גיצבורג 

דף הפייסבוק של גלעד ברנסטטר

​סיקור בתקשורת

שקרי האקדמיה - הרצאות ומאמרים בנושא

   הרצאות

 • ראשי מרכזי הוראה - וובינר בעקבות הקורונה ביוזמה המועצה להשכלה גבוהה;

 • וובינר ביוזמת הספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך באוניברסיטת תל אביב.
   

   מאמרים

הרצאות ומאמרים בנושא
bottom of page